Hipnoza

to odmienny stan świadomości, czyli stan częściowego wyłączenia świadomości, pomiędzy snem a jawą, charakteryzujący się wzmożoną podatnością na sugestię. W tym stanie świadomość człowieka staje się wyciszona i bierna. Sugestie terapeuty przekazywane są do potężnej sfery podświadomości.

Hipnoterapia

to terapia w stanie hipnozy polegająca na dotarciu do podświadomości i zmiany w niej negatywnych emocji i stanów za pośrednictwem pozytywnych sugestii hipnoterapeuty. Hipnoterapie powinien wykonywać tylko i wyłącznie wykwalifikowany i doświadczony hipnoterapeuta.
Hipnoterapia nie ma nic wspólnego z hipnozą sceniczną.

Czym jest dokładnie stan hipnozy?

Omówię pokrótce, jak pracuje ludzki mózg z technicznego punktu widzenia. Otóż działa on w cyklach o wymiernych częstotliwościach. Te częstotliwości odpowiadają pewnym określonym czynnościom, które człowiek wykonuje, lub stanom, w jakich się znajduje. Fale delta – częstotliwość fal na poziomie delta waha się od 0 do 4 Hz – jest to stan całkowitej nieświadomości, czyli stan tzw. snu. Fale theta – częstotliwość fal na poziomie theta waha się od około 4 do 7 Hz. Fale te są częścią podświadomości i czasami zachodzi tu stan hipnozy. W tym obszarze zapisywane są nasze przeżycia emocjonalne. Obszar fal theta umożliwia wyjście poza naszą świadomość przez hipnozę i wejście do świata zjawisk parapsychicznych. To właśnie ten zakres fal zarezerwowany jest dla tego rodzaju doświadczeń. Fale alfa – zakres częstotliwości dla fal alfa wynosi od 7 do 14 Hz. Jest to sfera podświadomości. To tutaj zachodzą takie zjawiska jak marzenia senne, sny na jawie, a także stan hipnozy.

Często ma tu również miejsce stan medytacji, chociaż czasem przenosi się on do obszaru theta. W zakresie fal alfa doświadczamy także przeżyć parapsychicznych. Zatem jeśli chodzi o hipnozę, najważniejszy jest właśnie ten obszar. Fale beta – jest to obszar naszego świadomego umysłu. Zakres częstotliwości fal wynosi tu powyżej 14 Hz. Ten właśnie obszar kieruje procesem naszego rozumowania i większością czynności, które wykonujemy świadomie. Znaczna część naszej świadomej aktywności odbywa się przy częstotliwości fal około 20 Hz. Przy częstotliwości 60 Hz człowiek znajduje się w stanie skrajnej histerii.

W stanie alfa i theta podświadomy umysł jest najbardziej podatny na przyjęcie sugestii od terapeuty. Umysł świadomy niezbyt chętnie poddaje się sugestiom. Najlepiej radzi sobie z myśleniem, rozumowaniem i wprowadzaniem w czyn idei, które są mu dobrze znane. Natomiast podświadomość jest otwarta na sugestie. Nie osądza ani nie rozumuje. Reaguje na komendy. Właśnie zjawisku hipnoza zawdzięcza swoją siłę i wartość.

Za pośrednictwem hipnozy można zaszczepić w podświadomości niezwykle silne pozytywne sugestie. Podświadomość je akceptuje i sprawia, że stają się rzeczywistością. Umysł podświadomy informuje umysł świadomy, że pojawiły się nowe dane, zgodnie z którymi należy działać. Świadomość uwielbia działać na podstawie tego, co jest jej znane, dlatego działa chętnie na podstawie danych dostarczonych przez podświadomość.
Osoba będąca w stanie hipnozy bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, gdzie jest i co się z nią dzieje. Wszystko słyszy i jest jakby w stanie głębokiej relaksacji podczas snu na jawie. Zanika prawie zupełnie jej świadomość własnego ciała i odczucia z nim związane. Każdy człowiek może wejść w stan hipnozy z wyjątkiem dzieci do lat 7, starców oraz osób z rozdwojoną jaźnią. Hipnoza jak i hipnoterapia nie ma skutków uboczny, zalecana jest również dla kobiet w ciąży.

Mity odnośnie hipnozy:

 

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących hipnozy i hipnoterapii. Wywodzą się one na ogół z podrzędnych filmów, które przedstawiają porządnych ludzi zamienionych się w potwory przez podejrzanych hipnotyzerów.

Może to dobry wątek filmowy, ale na pewno jest czystą fikcją i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. A oto niektóre najczęściej spotykane mity dotyczące hipnozy i ich wyjaśnienie.

„Hipnoterapeuta jest wyposażony w magiczną siłę”

Hipnoterapeuta to człowiekiem, który opanował umiejętność posługiwania się sugestią, rozwiązywania problemów psychosomatycznych w celu osiągnięcia określonych rezultatów.

„Osoba poddana hipnoterapii zmuszana jest do pewnych czynów wbrew swej woli”

Po pierwsze, nikt nie może zostać zahipnotyzowany, jeśli tego nie zechce. Człowiek musi sam chcieć współpracować. Po drugie, nikogo będącego w stanie hipnozy nie można zmusić do robienia rzeczy, których nie chciałby robić z własnej woli, nie będąc w stanie hipnozy. Podczas poddawania się terapii w hipnozie klient może wybierać, czy chce przyjąć, czy odrzucić podaną mu sugestię; jeśli go ona drażni, natychmiast z własnej woli może wyjść ze stanu hipnozy

„Tylko umysłowo niedorozwiniętych ludzi można wprowadzić w stan hipnozy”

Wręcz przeciwnie. Im bardziej ktoś jest inteligentny, tym łatwiej wchodzi w stan hipnozy. A w pewnych przypadkach umysłowego niedorozwoju zahipnotyzowanie w ogóle nie jest możliwe. Prawie każdego, kto chce wejść w stan hipnozy, można zahipnotyzować. Jedynie niecały procent populacji nie ulega hipnozie, albo z przyczyn niedostatków umysłowych, innych, niewyjaśnionych.

„Osoba zahipnotyzowana jest w transie lub jest nieprzytomna”

W stanie hipnozy człowiek jest całkowicie przebudzony i świadomy. Koncentruje się jedynie na tym, czego chce hipnotyzer, i nie zwraca uwagi na nic innego.

„Z hipnozy można się nie obudzić”

To zupełnie fałszywe twierdzenie. Nawet gdyby hipnotyzer „padł trupem” tuż po zahipnotyzowaniu swojego klienta, ten i tak z łatwością wyjdzie ze stanu hipnozy. Człowiek albo może się na chwilę zdrzemnąć, a potem normalnie obudzić, albo po prostu otworzy oczy, kiedy przez dłuższy czas nie usłyszy głosu hipnotyzera.

„Dobre wyniki można osiągnąć tylko przy stanie głębokiej hipnozy”

Hipnoza na każdym poziomie, zarówno płytkim, jak i bardzo głębokim, może dać dobre rezultaty.